Güney Kore

O kadar uzak, o kadar yakındır Güney Kore; Uzakdoğu’nun çalışkan ülkesi.

Türk halkını Kore Savaşı’ndan beri kardeş bilen, Dünya Kupası Futbol maçı sonrası sporcuların el ele seyirciyi selamladığı; Türkiye’ye ve güzelliklerine hayran Kore halkı, nezaketin adıdır.

1950-1953 arası cereyan etmiş Kore Savaşı sonrası “Han Nehri Mucizesi” olarak adlandırılan ekonomik büyüme ve gelişmesiyle dünyayı şaşkına çeviren ülke, insanlık tarihinin devam eden en eski medeniyetlerinden.

Güney Kore olarak bilinse de resmi adıyla Kore Cumhuriyeti, tarihinden coğrafyasına derin bir kültür ve müthiş bir flora sunan Uzakdoğu gezilerinin değişmez ülkesidir. Geçmişin izleri, aynı gelenekler gibi korunur, gözetilir.

Tüm ekonomik gelişim ve modernizm içinde, halkın ailesine düşkünlüğüne, birbirine saygısına, aynı bizde söylendiği gibi “Komşunun kabını boş götürme.” gibi sözlerine ve mutlak yardımseverliğine hayran olunan Kore Cumhuriyeti; gezgini baş tacı eden tarzıyla Uzakdoğu güzergahlarının gözbebeğidir.

Görmeniz Gereken Yerler

Seul

“Han Nehri Mucizesi”nin başladığı yer Seul, Tokyo, New York ve Los Angeles’ın ardından dünyanın dördüncü büyük metropol ekonomisine sahiptir.

Kore Savaşı’nın ardından ekonomik büyüme sonrası sürekli gelişen global bir kente dönüşmüş olan Seul, Çin, Japon ve Tayland’lı gezginin ziyaret etmekten en keyif aldığı yerler arasındadır ve üç yıl üst üste, ilk sıraya yerleşecek kadar turistik bir kenttir.

Tam iki bin yüz yıl önce Han Nehri üzerinde üç krallık yaşardı: Joseon ve Silla’ya karşı Baekje’liler tarafından kurulan Seul’de, dünya mirası listesinin dört önemli noktası vardır. Kraliyet malikanelerinden Changdeok Sarayı, surları zarif  Hwaseong Kalesi, nazik kıvrık çatıların, el yapımı kiremitlerin altında Jongmyo Tapınağı ve 17. yy. taş heykel sanatının sade ancak devasa eseri Joseon Hanedanlığı Anıtı.

Seul rekorları sever: dünyanın en çok ziyaret edilen ulusal parkı olan Bukhan Dağları kenti sarıp sarmalar. Guinness rekorlarına sahip modern mekanlar arasında dünyanın en büyük üstü kapalı eğlence parkı Lotte World, dünyanın en uzun köprü şelalesi Moonlight Rainbow Fountain ve Times Square’de dünyanın en büyük sinema ekranı vardır.

Dünya gençliğini kasıp kavuran K-Pop ve Korean Wave adlı müzik ve moda akımlarının doğum yeri Seul’ün modern metropol tarzı içinde, sanat akımlarını çok sıkı takip eden bir yapısı var: Uzakdoğu karakteri içinde bu özgün biçim ve biçem, hem sosyal hem mimari açıdan tezatların birlikteliğinde çok çekici bir hava veriyor.

Seul Kulesi’ne çıkıp Bukhan Dağları’ndan kente doğru Han Nehri’ni, oradan göklere uzanan modern yapıları, tarihi değerlerin zarif çatılarını izlemek çok güzel.

Busan

Güney Kore’nin en büyük liman kenti Busan, deniz ürünlerinin sokak tezgahlarından şık restoranlara kadar, her yerde, birçok çeşidinin bulunduğu atmosferiyle tam bir balıkçılar cennetidir.

Gece yarısından sonra, hem balıkçı tekneleri, hem balık avlama gezi tekneleri birlikte yola çıkar, öğleden önce hiç boş geçmeyen günün kazancı olan ganimetlerini sahilde gururla gösterir.

Liman kenti karakterine karşın kentin yüksek tepeler üzerine kurulu olması ilginç bir kent gelişimine yol açmış: tepenin bir tarafı otantik kent, ardındaki kıyıda devasa gökdelenler kurulu; hemen yanındaki tepede yine aynı fark söz konusu. İlginç coğrafi yapıya, kente neredeyse bitişik plajlar, hemen yanında dağlara uzayan doğal parklar eşlik ediyor.

Busan’da ne yana giderseniz gidin her yerde karşınıza çıkan ufak restoranlar ise kentin en önemli lezzetleri.

DMZ

Kuzey ve Güney Kore’yi ayıran yarımadanın ortasında, “Askerden arındırılmış tarafsız bölge” DMZ, 4km çapında 240km uzunluğunda bir tampon bölge.

Her iki tarafın sınırında, savaşa hazır tank tuzakları, elektrikli çitler, kara mayınları ve orduları ile yeryüzünün şaşırtıcı ve ürkütücü yerlerinden biri. Kuzey Kore’yi gözetleme olanağı sağlaması amacıyla önemli bir turizm cazibe merkezi haline gelmiş.

DMZ’yi ziyaret etmek için pasaport gerekir. Bazı ülkeler vatandaşlarına bu turlarda izin verilmez. Sıkı bir kıyafet kontrolü ve davranış kodları olan DMZ gezisinde açık giysi, açık ayakkabı, yırtık pantolon gibi kıyafetler giymek mümkün değildir ve alkol tüketimi yasaktır.

Ön Başvuru Formu