Finlandiya

Kış masallarına konu olan Noel Baba’nın yaşadığı, Kuzey Kutup Dairesi’nin geçtiği, buz mavisi gözleriyle sevimli Husky köpeklerine ve ren geyiklerine, büyüleyici Kuzey Işıkları’na ev sahipliği yapan bambaşka bir dünyadır Finlandiya…

Eğlencede olduğu kadar eğitimde de örnek gösterilecek noktada olan Finlandiya, Türkiye’nin beşte ikisi kadar bir alanda, 5.5 milyon nüfusla neredeyse sadece göller ve adacıklardan oluşuyor. Özellikle kış mevsiminin yoğun olduğu dönemde bembeyaz kar örtüsüyle kaplanan bu ülke görenleri büyülüyor.

Görmeniz Gereken Yerler

Rovaniemi

Finlandiya’daki Laponya (Lapland) diye adlandırılan bölgenin başşehridir. Noel Baba Köyü’nün (Santa Claus Village) bulunduğu, Kuzey Kutup Dairesi’nin geçtiği yerleşim yeridir. Buradaki ilk yerleşimler M.Ö. 750’li yıllara dayanır. Balıkçılık ve avcılıkla geçinen Sami ve Karelia halkları ilk sakinleridir. 1800’lerin başlarında Lapland’in başkenti olup gelişmeye başlayarak zamanla bölgenin ticaret merkezi olmuştur. Halkın %85’i hizmet sektöründe çalışmakta olan Rovaniemi, Lapland bölgesinin üniversiteleriyle ünlü eğitim şehridir. Yılda 500 binden fazla turist kış sezonunda Rovaniemi’yi ziyaret etmektedir.

Tornio

Lapland bölgesinin giriş kapısıdır. Ticaret için önemli bir konumdadır. İlk olarak Kral Gustau 2.Adolf tarafından 1621’de kurulmuş olan ve 1809’dan itibaren Finlandiya – İsveç arasında sınır kabul edilen bu kuzey şehri, Tornionjoki Nehri’nin Bothnian Körfezi’yle buluştuğu noktada yer almaktadır.

Ön Başvuru Formu