Çin

Devasa coğrafyasında muazzam kelimesini hak eden dağlar, ovalar, çöller, nehirler, deniz ve sahilleri barındırır Çin.

Dünyanın en büyük nüfusuna sahip ülkede; tabiatıyla birlikte devasa şehirler de mevcuttur. Söz konusu Çin olunca ölçek büyük. Buna kadim tarihi, kültürü ve mimarisi de dahil.

İpek Yolu sayesinde bu uzak diyarı Türkler, Araplar ve Avrupalılar, göreceli olarak daha yakından tanımaya başlamışlar. İpeği, kağıdı, barutu, pusulayı keşfeden bu kadim kültürü araştırdıkça, niteliklerinin bunlarla sınırlı olmadığı ve çok zengin olduğu hemen anlaşılır. Konfüçyüs, Laozi, Mozi ve daha nice düşünür ve devlet adamları derin izler bırakmıştır. Çin kültürünü, aynı yazısı gibi, bazen anlamlandırmak zor olabilir; bir bilmece gibi çıkabilir karşımıza, bu da aslında ülkeye yapılan seyahate hoş bir gizem ve merak katar.

Nice krallık ve imparatorluklardan sonra 1912’de Cumhuriyet’e geçilmiş. İç ve dış kaynaklı savaşların neticesinde 1949’da Mao liderliğinde komünizm prensipli Çin Halk Cumhuriyeti kurulmuş. 1992’de başlayıp günümüze dek süren hızlı kalkınma ve şehirleşme hareketi, Çin’in çehresini ve ekonomisini çok değiştirmiş ve bugün, dünyanın üretim merkezi ve en büyük ihracatçısı konumuna getirmiştir.

Yin Yang felsefesinin; Çinliler’in bakış açılarına, inançlarına, hayat felsefelerine etkisi bir gerçektir ve ilginç bir şekilde tarihleriyle de örtüşür. Uzak diyar, gizemli Çin; kendince hoş bir iz ve anlam bırakır.

Görmeniz Gereken Yerler

Pekin 

Sekiz yüz yıllık geçmişiyle dünyanın en eski başkentlerinden olan Pekin veya “Beijing”, Yuan Hanedanı’nın kurucusu Kubilay Han tarafından tarihe kazandırılmıştır.

Çin Seddi’ne yakınlığı, Yasak Şehir ve meşhur Tianenmen Meydanı Pekin’i, Çin gezisinin vazgeçilmezi yapıyor.

Xian

Çin’e adını veren, ilk olarak gerçek anlamda Çin birliğini sağlayan hanedanlığın merkezi, İpek Yolu’nun en önemli doğu ucudur.

1974’de tesadüfen keşfedilen iki bin yıllık, gerçek insan boyutundaki binlerce heykel ile tüm dünyanın ilgisini ve merakını çekiyor.

Guilin

Harika bir doğaya sahip Liu Nehri’nin batısında bulunan Guilin, adını hoş kokulu çiçekler açan “Osmanthus” ağacından alıyor.

Sayısız dik yamaçlı karstik tepe ve dağları Guilin’e ayrı bir güzellik katıyor.

Shanghai

Dünyanın üçüncü, Asya’nın en büyük nehiri Jangzi’nin denize dökülme noktasında, onun kolu Huangpu Nehri’nin iki kıyısı boyunca kurulmuş olan Shanghai; İngiliz ve Fransız  kapitülasyon döneminde ön plana çıkıyor.

Bugün, devasa limanıyla dünyanın en büyük megapollerin biri. Çin’in en kozmopolit şehri ve dünyaya açılan en büyük kapısıdır Shanghai.

Ön Başvuru Formu